11:00 AM - 12:15 PM ET | Morning Breakout Sessions 7, 8, & 9
Session Descriptions
Session 7: Water Resources and Forest Management Under A Changing Environment (Extended Time)
Moderators:
Peter Caldwell, Ge Sun, and
Travis Warziniack
Session 8: Advancing Water Smart Development & Landscaping with Cross-Sector Collaboration
Moderator:
Marianne Eppig and
John Berggren
Session 9: Exploring Impacts and Opportunities at the Climate/Water/Land Use Interface
Moderator:
Jim Holway
12:15 PM - 1:00 PM ET | Lunch: Conversation Circle
Please join your colleagues for conversation and networking.
1:00 PM - 2:15 PM | Afternoon Breakout Sessions 10, 11, & 12
Session Descriptions
Session 10: Changing Institutional Cultures for Land and Water Integration
Moderators:
Joanna Endter-Wada and
Faith Sternlieb
Session 11: One Water Planning & Collaboration
Moderators:
Inge Wiersema and
Scott Berry
Session 12: Development and Application of a Hydrologic and Stakeholder Driven Conservation Prioritization Framework with Economic Valuation
Moderator:
Vicki Taylor
2:15 PM - 3:30 PM | Afternoon Breakout Sessions 13, 14, & 15
Session Descriptions
Session 13: Assessment of Attitudes and Practice of Land and Water Integration
Moderator:
Ray Quay
Session 14: Data Dictates Decisions: Approaches for Evaluating Water Conservation Through Land Use Planning
Moderator:
Waverly Klaw
Session 15: A Public Stakeholder Approach for Formation of a Storm Water Utility
Moderator:
Mike Antos and
Michael Sheer
3:30 PM - 3:45 PM | Break
3:45 PM - 5:00 PM | Afternoon Breakout Sessions 16, 17, & 18
Session Descriptions
Session 16: Community-Driven Solutions to Coordinate Land Use Planning & Groundwater Management
Moderator:
Danielle Dolan
Session 17: Water Funds Generating Myriad Benefits for Communities Around the Globe
Moderator:
Jim Levitt
Session 18: Gila River Indian Community: Sovereignty and Water Policy Connecting Land and Water
Moderator:
Sharon B. Megdal
End of Day Two One
Join us tomorrow at 11:00 AM ET | Preview the July 21 program.